تبلیغات
دانـسـتـنـیـهـای عـلـمـی ♣ - دانــســتــنــنــی هــای عــلــمــی
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : احمد عیدی
تاریخ : جمعه 1389/08/28
حیات فرا زمینی

ما بدون شك تنها نیستیم. فقط انتظار نداشته باشید كه هوشمندان فرازمینی شبیه ما باشند.

این پرسش كه آیا ما در عالم تنهاییم، در طول تاریخ ذهن بشر را پیوسته به خود مشغول كرده است. اما تا اواخر قرن گذشته، فناوری ما آن قدر پیشرفت نكرده بود كه پاسخ این معما را، خارج از دایره‌ی حدس و گمان و نزدیك‌تر به دنیای منطقی پژوهش‌های علمی پیدا كنیم. با افزایش دانش ما درباره محیط اطرافمان و میلیون‌ها شكل دیگر حیات كه امروز روی زمین وجود دارند یا حتی منقرض شده‌اند، تصورمان درباره‌ی منشا و ماهیت حیات متحول شده است. بنابراین، برای یافتن پاسخ دقیق‌تر به معمای حیات فرازمینی، باید ابتدا مشخص كنیم كه حیات چیست؟

پاسخ این پرسش به ظاهر ساده، بسیار دشوار است. در حالی كه ما فرصت بررسی میلیون‌ها گونه حیات مختلف را از نزدیك داشته‌ایم. زیرا بسته به این كه چه شخصی تعریف را ارائه می‌كند، یك دانشمند، یك فیلسوف، یا یك روحانی، تعاریف گوناگونی از حیات وجود دارد. هر سه نفر می‌توانند تا ابد با هم بحث كنند و ممكن است هرگز به توافق نرسند. مگر آنكه بتوانند بخشی از دیدگاه‌های طرف مقابل را بپذیرند. پ در اینجا تعریف علمی حیات را مطرح می‌كنم

خورشید ستاره ای از جنس ستارگان
خورشید ستاره ایاست از ستارگان رشته اصلی که 5 میلیارد سال از عمرش می گذرد. این ستاره کروی شکل بوده و عمدتاً از گازهای هیدروژن و هلیم تشکیل شده است. وسعت این ستاره 4/1 میلیون کیلومتر (000/870) مایل است. جرم این ستاره 7 برابر جرم یک ستاره معمولی بوده و همچنین 750 برابر جرم تمام سیاراتی است که بدورش می چرخند. در هسته خورشید، جرم توسط واکنشهای هسته ای تبدیل به تشعشعات الکترومغناطیسیته نوعی انرژی هستند، می شود. این انرژی به سمت بیرون تابانده شده وباعث درخشنگی خورشید می گردد. سایر اجسام آسمانی موجود در منظومه شمسی که توسط جاذبه خورشید در مدارهایشان قرار گرفته اند نیز گرمایشان را از این انرژی می گیرند.
مواد تشکیل دهنده خورشید حال گازی دارند، بنابر این خورشید محدوده دقیق و معینی نداشته و مواد اطراف آن بتدریج در فضا منتشر می شوند. اما چنین به نظر می رسد که خورشید لبه تیزی داشته باشد چرا که بیشتر نوری که به زمین می رسد از یک لایه که چند صد کیلومتر ضخامت دارد ساطع می شود. این لایه فوتوسفر نام داشته و به عنوان سطح خورشید شناخته شده است. بالای سطح خورشید، کروموسفر (رنگین کره) و هاله خورشیدی قرار دارند که با همدیگر جو خورشید را تشکیل می دهند. مرکز خورشید مانند کوره ای هسته ای است با دمای 15 میلیون درجه سانتی گراد (27 میلیون درجه فارنهایت) که چگالی اش 160 برابر آب می باشد. تحت چنین شرایطی هسته های اتم هیدروژن با هم ترکیب شده و تبدیل به هسته های هلیوم می شوند. در این حین، 7/0 % جرم ترکیب شده، تبدیل به انرژی می شود. از 590 میلیون تن هیدروژنی که در هر ثانیه در مرکز خورشید ترکیب می شوند، 9/3 میلیون تن به انرژی تبدیل می شود. این سوخت هیدروژنی ، تا 5 میلیارد سال دیگر دوام خواهد داشت. مسیر نامنظم 2 میلیون سال طول می کشد تا انرژی تولید شده در مرکز خورشید به سطح آن رسیده و بصورت نور و گرما تابش کند، سپس بعد از فقط 8 دقیقه، این انرژی به زمین می رسد. هنگامی که خورشید منبسط می شود تا تبدیل به یک غول سرخ شود، قطرش حدود 150برابر بزرگتر خواهد شد. گازهای منبسط شده و داغ، رنگ زرد و حرارت خود را از دست داده و قرمز رنگ و سرد خواهند شد. اما بخاطر بزرگتر شدن سطح خورشید،درخشندگی آن 1000برابر افزایش یافته و نور بیشتری ساطع خواهد کرد. زبانه حلقوی در شکل پایین، خطوط میدان مغناطیسی، دو لکه خورشیدی را به هم متصل کرده است. در سال 1973، یک زبانه خورشیدی000/588 کیلومتر (000/365مایل) از سطح خورشید را پوشاند.
اغلب فعالیتهای شدید خورشید در نزدیکی لکه های خورشیدی رخ می دهند. شعله های خورشیدی، جرقه هایی از انرژی هستند که عمر چند ساعته دارند، این شعله ها هنگامی بوجود می آیند که مقدار زیادی انرژی مغناطیسی بطور ناگهانی آزاد شود. زبانه های خورشیدی، فوارنهایی از گاز مشتعل هستند که ممکن است صدها هزار کیلومتر در فضا پیش بروند. میدان مغناطیسی خورشید می تواند زبانه های حلقوی را هفته ها در فضا پیش بروند معلق نگاه دارد.هاله (جو بیرونی) خورشید حاوی ذراتی است که انرژی کافی برای فرار از جاذبه خورشید را دارند. این ذرات بصورت مارپیچی با سرعتی معادل900 کیلومتر (560 مایل) در ثانیه از خورشید دور شده و باد خورشیدی را بوجود می آورند. این ذرات در همان مسیرهایی میدان مغناطیسی خورشید حرکت میکنند، و از آنجا که دارای بار الکتریکی هستند منظومه شمسی را پر از جریانات الکتریکی می کنند. ناحیه فعالیتهای خورشیدی ، هلیوسفر (کره خورشیدی) نامیده می شود. باد خورشیدی در هر ثانیه حدود یک میلیون تن هیدروژن حورشید را از بین می برد. 100000 میلیارد سال طول خواهد کشید تا باد خورشیدی تمام جرم خورشید را در فضای بین سیاره ای پخش کند، اما طول عمر طبیعی خورشید فقط 10 میلیارد سال است. حرکت وضعی خورشید باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود، مناطق استوایی خورشید سریعتر از مناطق قطبی آن چرخیده و این امر باعث می شود که خطوط میدان مغناطیسی درون خورشید حلقه بزنند. این خطوط در صورت خروج از سطح خورشید، باعث فعالیتهای خورشیدی نظیر لکه های خورشیدی، شعله ها و زبا نه های خورشیدی می شوند. این فعالیتها، بخصوص لکه های خورشیدی، چرخه ای 11 ساله دارند.
5 میلیارد سال بعد، بیشتر هیدروژن موجود در هسته خورشید گداخته شده و صرف تهیه هلیوم خواهد شد. در آن زمان، جاذبه باعث انقباض هسته شده و فشاردمای آنرا افزایش خواهد داد. هیدروژن شروع به سوختن در پوسته اطراف هسته خواهد کرد. انرژی حاصل از این گداخت هسته ای در پوسته، باعث انبساط لایه های خارجی خواهد شد و سیارات عطارد و زهره را ذوب می کند و آنها را در بر می گیرد. انبساط خورشید تا مدار زمین متوقف شده و حرارتش تمام موجودات زنده را از بین می برد. بعد از آن خورشید تبدیل به یک غول سرخ می شود. سپس، لایه های خارجی در فضا پخش شده و یک سحابی سیاره ای تشکیل خواهند داد. هسته نیزبصورت یک ستاره کوتوله سفید باقی مانده و بتدریج از بین خواهد رفت.پس می توان گفت که با فرا رسیدن مرگ خورشید، مرگ زمین فرا می رسد .

دورترین ساخته بشر
ویجر 1 دورترین ساخته دست بشر در کیهان، ویجر در تاریخ 15 اگوست به فاصله 100 واحد نجومی از خورشید می رسد.این بدان معناست که این فضاپیما در سه دهه پیش پرتاب شد این فاصله ای مطابق با 100 واحد نجومی است.
در بیشترین مرحله اشتراک، فاصله اش حدود 15 بیلیون کیلومتر از خورشید می شود.
دور ترین جسمی که انسان توانسته به فضا پرتاب کند ویجر 1 است. فضاپیمایی که در حدود 100AU (هر AU برابر فاصله زمین از خورشید است) از خورشید تا 15 آگوست 2006 برابر 24مرداد 1385دور شده. معنی گفته این است که فضاپیمایی که در حدود سه دهه ی پیش به فضا پرتاب شده اکنون 100 برابر زمین از خورشید فاصله گرفته است.

مقدار سرعت نور:
نور بیشترین سرعت خود رادر خلا دارد که حدود 300.000 کیلومتر بر ثانیه می باشد مقدار سرعت نور در محیط مادی غیر خلا کمتر ازمقدارش در خلا است

لکه خورشیدی معکوس
در 31 جولای(نهم مرداد ماه)گذشته لکه ای از دل خورشید متولد شد که اگرچه با فاصله کوتاهی از پیدایشش ناپدید شد ولی به سبب دارا بودن مبدان مغناطیسی با جهت معکوس هیجان زیادی دربین دانشمندان ایجاد کرد.

نانو
با اتمام طرح ذخیره اطلاعات روی نانوذرات محقق می‌شود: ذخیره اطلاعات دو میلیون كتاب در فضایی كمتر از یك تمبر پستی

سیاه‌چاله‌ها حتی قوانین فیزیک را هم می‌بلعند!
سیاه‌چاله‌های جهان آغازین، برخی قوانین فیزیک را دور زدند تا بتوانند به‌سرعت رشد کنند و به ابعاد بزرگتر دست پیدا کنند. با این یافته یکی از قدیمی‌ترین معماهای سیاه‌چاله‌ها حل شده است، این‌که سیاه‌چاله‌های بسیار سنگین چگونه توانسته‌اند این‌قدر سریع در آغاز جهان تشکیل شوند.

اتفاقات مهم در تاریخ پرواز
1500 - طراحی یك وسیله پرنده توسط لئوناردو داوینچی
1783 - اولین پرواز انسان توسط یك وسیله ی سبكتر از هوا  بالن هوای گرم برادران فرانسوی mongolfier
1903 - 7 دسامبر - پرواز برادران رایت با اولین هواپیمای موتور دار جهان
1939 - پرواز اولین هواپیما با موتور جت  heinkel he-178 )
1947 - chuck yeager سرعت صوت را بوسیله ی اولین هواپیمای مافوق صوت جهان شكست.
1961 - یوری گاگارین,اولین انسان در فضا
1969 - نیل آرمسترانگ,اولین انسان بروی ماه
1970 - ورود بوئینگ 747 به اسمان اولین جامبو جت جهان
1976 - ورود كنكورد  اولین هواپیمای مسافربری مافوق صوت جهان
1981 - قرار دادن اولین شاتل فضایی جهان توسط امریكا در فضا


جاهایی كه نماز خواندن مكروه است:
حمام،زمین نمكزار،مقابل انسان،مقابل دربی كه باز است،مقابل قبر،در قبرستان و رو بروی اتش
ایا میدانید سجده بر توتون جایز است
نماز مستحبی را میتوان در حال راه رفتن وسواری خواند گر چه رو به قبله هم نباشی.

آیا میدونید مزه غذاها بیشتر مربوط میشه به بینی نه زبان؟
زبان فقط طعم های شوری شیرینی ترشی و تندی رو متوجه میشه اما مزه مثلا سیب رو تشخیص نمیده و اون که ما به عنوان مزه سیب می شناسیم بو هست نه طعم. برای اثبات این هم میتونید چشمان دوستتون رو ببندید و یک قطعه سیب جلوی بینی اون بگذارید بعد یه تیکه سیب زمینی بهش بدید و بعد بپرسید که چی بود که خوردی به احتمال 99 % جواب میده سیب. برای همینه که وقتی آدم سرما میخوره طعم اکثر غذاها رو متوجه نمیشه

بخوانید از پولدار ترین مرد جهان که موسس شرکت ماکروسافت است
*بیل گیتس در هر ثانیه 250 دلار آمریكا درآمد دارد، یعنی 20 میلیون دلار در روز و 8.7 میلیارد دلار در سال!
*اگر 1000 دلار از دستش زمین بیافتد برش نمی دارد، چون در 4 ثانیه‌ای كه برداشتنش طول می‌کشد، این پول عایدش شده!
*آمریكا در حدود 62.5 هزار میلیارد دلار بدهی دارد و بیل گیتس به تنهایی می‌تواند ظرف 10 سال تمام بدهی آمریكا را بازپرداخت كند!
*او می‌تواند نفری 15 دلار به همه‌ی جمعیت جهان بدهد و باز هم 5 میلیون دلار در جیبش باقی خواهد ماند!
*اگر مایكل جردن یعنی گرانترین ورزشكار آمریكایی هیچ غذا و آبی نخورد و همه‌ی 30 میلیون دلار درآمد سالانه‌اش را پس‌انداز كند، 227 سال طول خواهد كشید تا به ثروتمندی بیل گیتس شود!
*اگر بیل گیتس را به صورت یك كشور تصور كنیم، 37 مین كشور ثروتمند جهان می‌شود! یا به تنهایی درآمدی برابر 13 مین كمپانی عظیم آمریكایی خواهد داشت، حتی بیشتر از آی‌بی‌ام!
*اگر همه‌ی ثروت بیل گیتس را تبدیل به 1 دلاری كنیم، می‌شود جاده‌ای از ماه تا زمین با آن كشید كه 14 بار رفته و برگشته! ولی ساخت این جاده، 1400 سال طول خواهد كشید و 713 بوئینگ باید برای جابجایی این پول‌ها پرواز كنند.
*بیل گیتس امسال 40 ساله می‌شود. اگر فرض را بر این بگیریم كه هنوز 35 سال دیگر هم زنده خواهد بود، می‌تواند روزی 78.6میلیون دلار خرج كند قبل از این كه به بهشت برود!
*اگر كاربران ویندوز بابت هرباری كه كامپیوترشان هنگ می‌کند، 1 دلار از بیل گیتس خسارت بگیرند، در 3 سال ورشكست خواهد شد

بزرگ‌ترین جانور روی زمین چیست؟
نهنگ آبی بزرگ‌ترین جانور روی زمین است، بزرگی قلب این پستاندار غول پیكر به اندازه‌ی ماشین كوچكی است و رگ‌های آن به قدری بزرگ است كه انسانی به راحتی می‌تواند درون آن شنا كند.

ایا میدانید درخشندگی کرم شب تاب از چیست؟
نور کرم شب تاب کاملا شبیه نورهای دیگر است ، ولی اصلا گرما ندارد به این گونه نورافشانی ، « نورافشانی سرد » گفته می شود این نور بر اثر ماده ای به نام « لوسی فرین » ایجاد می شود که در بدن کرم شب تاب وجود دارد وقتی این ماده با اکسیژن ترکیب می شود ، می درخشد

مورچه عجیب؟
سرعت حركت آرواره‌های یك گونه مورچه بیش از 100 كیلومتر در ساعت است که بالاترین سرعت ثبت شده در زمینه حركت اندام بدن در تمامی موجودات زنده است. نیروی وارد شده توسط حركت سریع آرواره این مورچه‌ها حتی 300 برابر نیروی وزن این موجودات كوچك است.

ازدواج در ضرب المثل های جهان
1- هنگام ازدواج بیشتر با گوش هایت مشورت كن تا با چشم هایت (آلمانی)
2- مردی كه به خاطر پول زن می گیرد به نوكری می رود(فرانسوی)
3- لیاقت داماد به قدرت بازوی اوست(چینی)
4- زنی سعادتمند است كه مطیع شوهر باشد‌(یونانی)
5- زن عاقل با داماد بی پول خوب می سازد. (انگلیسی)
6- زن مطیع فرمانروای قلب شوهر است(انگلیسی)
7- زن و شوهر اگر یكدیگر را بخواهد در كلبه ای خرابه هم زندگی می كنند(آلمانی)
8- داماد زشت و با شخصیت به از داماد خوش صورت و بی لیاقت است(لهستانی)
9- دختر عاقل جوان فقیر را به پیرمرد ثروتمند ترجیح می دهد(ایتالیایی)
10- داماد كه نشدی از یك شب شادمانی و عمری بداخلاقی محروم گشته ای(فرانسوی)
11- دو نوع زن وجود دارد ا یكی ثروتمند می شوی و با دیگری فقیر( ایتالیایی)
12- در موقع خرید پارچه حاشیه ان را خوب نگاه كن و در موقع ازدواج درباره مادر عروس تحقیق كن(چینی)
13- تاك را از خاك خوب و دختر را از مادر خوب و اصیل انتخاب كن( چینی)
14- برای یافتن زن می ارزد كه یك كفش بیشتر پاره كنی(چینی)
15- اگر خواستی اختیار شوهرت را در دست بگیری اختیار شكمش را در دست بگیر(اسپانیایی)
16- اگر زنی خواست كه تو به خاطر پول همسرش شوی با او ازدواج كن اما پولت را از او دور نگه دار(تركی)
17- ازدواج مقدس ترین قراردادها محسوب می شود( ماری آمپر)
18- ازدواج مثل یك هندوانه است كه گاهی خوب می شود و گاهی هم بسیار بد(اسپانیایی)
19- ازدواج زودش اشتباهی بزرگ و دیرش اشتباهی بزرگتری است
20- ازدواح كردن و ازدواح نكردن هر دو موجب پشیمانی است(سقراط)
21- ازدواج مثل اجرای یك نقشه جنگی است كه اگر در ان فقط یك اشتباه صورت بگیرد جبرانش غیر ممكن خواهد بود
22- ازدواجی كه به خاطر پول صورت گیرد برای پول هم از بین می رود( رولاند)
23- ازدواج همیشه به عشق پایان داده است( ناپلئون)
24- اگر كسی در انتخاب همسرش دقت نكند دو نفر را بدبخت كرده است( ناشناس)
25- انتخاب پدر و مادر دست خود انسان نیست ولی می توانیم مادر شوهر و مادر زنمان را خودمان انتخاب كنیم( پرل باك)
26- با زنی ازدواج كنید كه اگر مرد بود بهترین دوست شما می شد( بردون)
27- با همسر خود مثل یك كتاب رفتار كنید و فصل های خسته كننده او را اصلا نخوانید(سونی اسمارت)
28- برای یك زندگی سعادتمند مرد باید كر باشد و زن لال( سروانتس)
29- ازدواح بیشتر از رفتن به جنگ شجاعت می خواهد(كریستین)
30- تا یك سال بعد از ازدواح مرد و زن زشتی های یكدیگر را نمی بینند.
31- پیش از ازدواج چشم هایتان را باز كنید و بعد از ازدواج آنها را روی هم بگذارید( فرانكلین)
32- خانه بدون زن گورستان است( بالزاك)
33- ازدواج پیوندی است كه از درختی به درخت دیگر بزنند اگر خوب گرفت هر دو زنده شوند و اگر بد شد هر دو می میرند (سعید نفیسی)
34- ازدواح عبارتست از سه هفته آشنایی ، سه ماه عاشقی، سه سال جنگ و سی سال تحمل( ناشناس)
35- مردانی كه می كوشند زنها را درك كنند فقط موفق می شوند با انها ازدواح كنند ( بن بیكر)
36- اصل و نسب مرد وقتی مشخص می شود كه آنها بر سر مسائل كوچك با هم مشكل پیدا كنند( شاو)
37- دوام ازدواج یك قسمت روی محبت است و نه قسمتش روی گذشت از خطا( ضرب المثل اسكاتلندی)
38- ازدواح قرار داد دو نفری است كه در همه دنیا اعتبار دارد( مارك تواین)
39- ازدواح مجموعه ای از مزه هاست هم تلخی و شوری دارد. هم تندی و ترشی و شیرینی و بی مزگی(ولتر)

بزرگترین سوراخ دنیا !
بزرگترین سوراخ دنیا یک معدن الماس به عمق 525 متر و قطر 1.25 کیلومتر است که در شرق سیبری در نزدیکی شهر Mirna قرار دارد

نام بعضی از پدران مشهور
پدر اتم انیشتین (آلمان)
پدر برق ادیسون (آمریكا)
پدر تاریخ هرودوت (یونان)
پدر چاپ گوتنبرگ(آلمان)
پدر سینما لومیر (فرانسه)
پدر شعر اروپایی هومر(یونان)
پدر شعر نو نیما یوشیج(ایران)
پدر شیمی جابربن حیانِ (عراقی)
پدر ژِِِئوشیمی گلداشمیت(آلمان)
پدر طب بقراط(یونان)
پدر فلسفه ارسطو (یونان)
پدر موشك گدارد (آمریكا)
پدر هواپیما پیلا تردوروزیه(فرانسه)
پدر موسیقی پاگانی نی(ایتالیا)


نکات ارزشمند از انسانهای ارزشمند
انسان ها به طور کلی،چیزی جز کودکان بزرگ نیستند.(ناپلئون بناپارت)
سعادتمند کسی است که به مشکلات و مصائب زندگی لبخند بزند.(کریستوفر مارلو)
استراحت خوب بهتر از غذای خوب است.(ویکتور پوشه)
هنر میتواند انسان را از آشفتگی برهاند. (آرتور میلر)
همنشینی با مردمان خوب ،رهبری به سوی نیکوکاری است.(امام سجاد«ع»)
وظیفه ای را که از همه به شما نزدیک تر است انجام بدهید.(گوته)
هر که با نادان بنشیند نیکی نبیند.(سعدی)
مرد نیکو کار به رحمت و مرد بدکار به زحمت خواهد رسید.(زرتشت)
تاسف آن چه را که از دست داده ای مخور و خود را ناراحت مکن.(حضرت علی «ع»)
نگذار بدی ها بر شما مسلط شوند،سعی کنید بر بدی ها تسلط یابید.(ناپلئون)
بهترین انسان کسی است که در حق همه نیکی کند.(کنفوسیوس)
تنها موسیقی مرا به شناسایی خداوند راهنمایی کرد.(آلفرد دوموسه)
نزدیکترین چیزها مرگ و دورترین چیزها آرزوهاست.(سقراط)
کمال هنر در نهان داشتن هنر است.(کینتلین)
برای جلب علاقه باید اظهار علاقه کرد.(دیل کارنگی)
نسبت به زیر دستان خود،سختگیر و بدرفتار مباش.(حضرت علی «ع»)
لذت حاصل از نیکی لذتی است که قابل توصیف نیست

دانستنی های فوتبال و شرکت های مطرح دنیا

شعارهای 32 تیم حاضر در جام جهانی 2006
آلمان: «ما فوتبال هستیم»
اكوادور: «اكوادور زندگی‌ام، فوتبال تعصبم، جام هدفم»
لهستان: «سفید و قرمز، خطرناك و دلیر»
كاستاریكا: «تیم ما، ارتش ما، اسلحه‌مان توپ، بیا بریم به جام جهانی و همه چیز را بگیریم»
انگلستان:«یك ملت، یك جام، یازده شیر»
پاراگوئه:«از قلب آمریكا... این روحیه‌ی گوارانی است»
ترینیدادوتوباگو:«این هم دلاوران سوكا، روحیه جنگندگی كارائیب»
سوئد:«جنگ! روحیه را نشان بده! بیا! همه شما را حمایت می‌كنند.
آرژانتین:«برخیز! آرژانتین در راه است.»
ساحل عاج:«فیل‌ها بجنبید! پیروز جام شوید»
صربستان و مونته‌نگرو:« تنها به عشق بازی»
هلند:«نارنجی‌ها، طلایی می‌شوند»
مكزیك:«هیجان آستك در جهان»
ایران: «ستارگان پارسی»
آنگولا:«آنگولا در راه است، تیم مردم ما هستند»
پرتغال:« با پرچمی در پنجره و ملتی در میدان»
ایتالیا:«آبی افتخار ما، ایتالیا افتخار ما»
غنا:«ستارگان سیاه بروید، ستارگان جهان ما»
ایالت متحده:«متحد بازی می‌كنیم، متحد می‌بریم»
جمهوری چك:«باور و قدرت شیر، برای پیروزی و هوادارانمان»
برزیل:«وسیله‌ای كه یكصد و هشتاد میلیون قلب آن را كنترل می‌كند»
كرواسی:«با آتشی در وجودمان، پیش به مرحله نهایی»
استرالیا:«ساكروهای استرالیا، پیش به سوی افتخار»
ژاپن:«روحیه‌ی سامورایی‌تان را نشان دهید»
فرانسه:«آزادی ، برابری، جام جهانی»
سوییس:«2006 ، ساعت سوییس است»
كره جنوبی:«اسطوره‌ی تمام نشدنی، كره‌ای و متحد»
توگو:«انگیزه برای پیروزی، تشنگی برای موفقیت»
اسپانیا:«اسپانیا، یك كشور و یك هدف»
اوكراین:«با حمایت ما، اوكراین نمی‌تواند موفق نشود!»
تونس:«عقاب‌های كارتیج، بالاتر و قدرتمندتر از همیشه»
عربستان سعودی:«شاهین‌های سبز نمی‌توانند متوقف شوند»

کسانیکه از مادران جوان متولد شده‌اند,عمر بیشتری خواهند داشت .محققان در بررسیهای خود دریافته‌اند , امکان رسیدن به 100 سالگی در افرادیکه سن مادرشان هنگام تولد کمتر از 25 سال بوده است تقریبا 2 برابر دیگران ‌است.نتایج این تحقیق همچنین نشان می دهد احتمال رسیدن به 100 سالگی در فرزندان نخست خانواده به ویژه دختران بیشتر از دیگر فرزندان است .

مشخصات کهکشان راه شیری
کهکشان راه شیری ، کهکشانی مارپیچی است که شامل حدود 500 میلیارد ستاره است. این کهکشان حدود 10 میلیارد سال پیش ، از یک ابر عظیم گاز و غبار تشکیل یافت. در قسمت مرکزی کهکشان راه شیری هسته‌ای کروی قرار دارد که ممکن است شامل یک حفره سیاه نیز باشد. هسته توسط گروهی از دنباله‌های مارپیچی در برگرفته شده است. این دنباله‌ها از ستاره‌های فروزان تازه شکل یافته تشکیل شده‌اند. هسته و قرص کهکشان با هاله‌ای از ستاره‌هایی با طول عمر بسیار زیاد ، در بر گرفته شده‌اند.

قطر هسته یک کهکشان در حدود 10000 سال نوری است. قسمت احاطه کننده هسته دارای قطری برابر با 100000 سال نوری و ضخامتی برابر با 1000 سال نوری است . هاله کهکشان دارای قطری تا 50000 سال نوری است. منظومه شمسی (شامل ابر اوپتیک-اورت) با عرضی برابر با سه سال نوری نسبتا کوچک به نظر می‌رسد. خورشید با سرعتی حدود 220 کیلومتر (135 مایل) در ثانیه ، مرکز کهکشان را در مدت زمانی حدود 250 میلیون سال دور می‌زند. تا کنون خورشید 15 تا 20 دور به گرد هسته کهکشان چرخیده است.

طول کهکشان ما 100000 سال نوری است. 30000 سال طول می‌کشد تا یک پیام رادیویی از زمین به مرکز آن برسد. اگر ستارگان کهکشان را با سرعت سه ستاره در یک ثانیه بشماریم، هزار سال طول می‌کشد.

چگونه صورت زیبا مغز انسان را به جنب و جوش وا می دارد
معلوم شده است كه تماس چشمی با یك صورت زیبا، برای به جنب و جوش آوردن مغز تنها ظرف چند ثانیه كافی است. دانشمندان انگلیسی پی برده اند كه وقتی چشم فردی به یك صورت جذاب می افتد، نقطه ای از مغز شروع به فعالیت می كند.

شکستن دیوار صوتی
صوت، در شرایط عادی (دما، فشار و ... معمولی) در سطح دریا دارای سرعتی معادل 332 متر بر ثانیه یا 1,195 کیلومتر بر ساعت می باشد که این سرعت، با افزایش ارتفاع و کاهش فشار و تراکم هوا، کاهش یافته و در ارتفاعات بالاتر، صوت فواصل را با سرعت کمتری می پیماید.سرعت صوت در مایعات بیشتر از هوا و در جامدات بسیار بیشتر از مایعات و هوا و معادل 6000 کیلومتر بر ساعت است.امواج ضربه ای یا Shock wave در حقیقت همان عامل اصلی ایجاد دیوار صوتی هستند. امواج ضربه ای، تغییری ناگهانی در فشار و دمای یک لایه از هواست که می تواند به لایه های دیگر منتقل شده و به صورت یک موج فضا را بپیماید. تصاویر زیر صحنه شکسته شدن دیوار صوتی را توسط هواپیماهای جنگی نشان می دهد.

یوفو چیست ؟
به هر گونه پدیده دیداری در آسمان که قابل شناسایی نباشد شیء ناشناس پرنده یا یوفو گفته می‌شود.

منشا اسامی کمپانیهای بزرگ
Adobe :
اسم رودخانه ای كه از پشت منزل مؤسس آن جان وارناك عبور می كند.
Apple :
میوه مورد علاقه استیو جابز مؤسس و بنیانگذار شركت اپل سیب بود و بنابراین اسم شركتش را نیز اپل (به معنی سیب ) گذاشت.
Cisco :
مخفف شده كلمه سان فرانسیسكو (San Francisco) است كه یكی از بزرگترین شهرهای امریكا است.
Google :
گوگل در ریاضی نام عدد بزرگی است كه تشكیل شده است از عدد یك با صد تا صفر جلوی آن .
مؤسسین سایت و موتور جستجوی گوگل به شوخی ادعا می كنند كه این موتور جستجو می تواند این تعداد اطلاعات (یك گوگل اطلاعات) را مورد پردازش قرار دهد.
Hotmail :
این سایت یكی از سرویس دهندگان پست الكترونیكی به وسیله صفحات وب است.
هنگامی كه مدیر پروژه برنامه می خواست نامی برای این سایت انتخاب كند علاقه مند بود تا نام انتخاب شده اولاً مانند سایر سرویس دهندگان پست الكترونیك به mail ختم شده و دوماً برروی وبی بودن آن نیز تأكید شود. بنابراین نام Hotmail را انتخاب كرد. در كلمه Hotmail حروف Html به ترتیب پشت سرهم قرار گرفته اند. گاهی اوقات اسم این سایت را به صورت HotMail نیز می نویسد.
HP :
شركت معظم HP توسط دو نفر بنام های بیل هیولت و دیو پاكارد تأسیس شد.
این دو نفر برای اینكه شركت هیولد پاكارد یا پاكارد هیولت نامیده شود مجبور به استفاده از روش قدیمی شیر – خط شدند و نتیجه هیولد پاكارد از آب در آمد.
Intel :
از آنجاییكه این شركت از بدو تأسیس با تأكید روی ساخت مدارات مجتمع ایجاد شد. نام آن را INTegrated Electronics یا به طور مختصر INTEL نهادند.
Lotus :
میچ كاپور مؤسس شركت كه هندی الاصل بود از حالت لوتوس كه یك اصطلاح مدیتیشن متعالی (T.M.) می باشد برای نامگذلزی شركتش استفاده كرد.
Mirosoft :
نام شركت ابتدا به صورت Micro-soft نوشته می شد ولی به مرور زمان به صورت فعلی در آمد. Microsoft مخفف MICROcomputer SOFTware است. و دلیل نامگذاری شركت به این اسم نیز آن است كه بیل گیتس مؤسس شركت آن را با هدف نوشتن و توسعه نرم افزارهای میكروكامپیوتر ها تأسیس كرد.
Motorola :
شركت موتورولا با هدف درست كردن بی سیم و رادیوی خودرو كار خود را آغاز كرد. از آنجاییكه مشهورترین سازنده بی سیم و رادیو های اتومبیل در آن زمان شركت Victrola بود. مؤسس این شركت یعنی آقای پال كالوین نیز اسم شركتش را موتورولا گذاشت تا علاوه بر داشتن مشابهت اسمی كلمه موتور نیز به نوعی در اسم شركتش وجود داشته باشد.
Oracle :
مؤسس شركت اوراكل یعنی لری الیسون و باب اوتس قبل از تأسیس شركت روی پروژه ای برای CIA كار می كردند . این پروژه كه اوراكل نام داشت بنا بود تا با داشتن مقادیر زیادی اطلاعات بتواند تا جواب تمام سؤال های پرسیده شده توسط اپراتور را با مراجعه به مخزن اطلاعات بدهد. ( اوراكل در اساطیر یونانی الهه الهام است. ) این دو نفر پس از پایان این پروژه شركتی تأسیس كرده و آن را به همین اسم نامگذاری كردند.
Red Hat :
مؤسس شركت آقای مارك اوینگ در دوران جوانی از پدربزرگش كلاهی با نوارهای قرمز و سفید دریافت كرده بود ولی در دوران دانشگاه آن را گم كرد . زمانی كه اولین نسخة این سیستم عامل آماده شد مارك اوینگ آن را همراه با راهنمای كاربری نرم افزار در اختیار دوستان و هم دانشگاهیش قرار دارد. اولین جمله این راهنمای كاربری « درخواست برای تحویل كلاه قرمز گم شده » بود.
Sony :
Sony از كلمه لاتین Sonus به معنای صدا مشتق شده است
SUN :
این شركت معظم توسط چهار تن از فارغ التحصیلان دانشگاه استانفورد تأسیس شد. Sun مخفف عبارت Standford Univercity Network می باشد .
Xerox :
كلمه Xer در زبان یونانی به معنای خشك است و این برای تكنولوژی كپی كردن خشك در زمانی كه اكترا كپی كردن به روشهای فتوشیمیایی انجام می گرفت فوق العاده حائز اهمیت بود.
Yahoo:
این كلمه برای اولین بار در كتاب سفر های گالیور مورد استفاده قرار گرفته و به معنی شخصی است كه دارای ظاهر و رفتاری زننده است . مؤسسین سایت Yahoo جری یانگ و دیوید فیلو نام سایتشان را Yahoo گذاشتند چون فكر می كردند خودشان هم Yahoo هستند.

از اختراعات مهم
اشعه ی ایکس رونتگن آلمان
الکترومغناطیس اورستد دانمارک
الکتروموتور الکساندروسونو آمریکا
باروت پنبه شونیئن آلمان
باروت بی دود فالکن اشتاین آمریکا
باتری برقی ولتا ایتالیا
بالن برادران مون گل فرانسه
برق گیر فرانکلین آمریکا
بلندگو رایس کلوک آمریکا

از اکتشافات مهم
گروه خون اشتاینر آلمان
گلیسیرین کارل شیله سوئد
کلر کارل ویلهلم شئل سوئد
میکروب حصبه ابرت سوئیس
هندسه تحلیلی دکارت فرانسه
ترسیمی گاسپارمونژ فرانسه
ید کورتوی فرانسه
هپنوتیزم مسمر آلمان


چطور آبی را كه در حال جوشیدن هست وادار به یخ زدن بكنیم
میدانیم كه هرچه فشار كمتر باشد دمای جوش هم كم میشود و برعكس. حال اگر ما عامل فشار را حذف كنیم یعنی آب را در یك خلا بریزیم خواهیم دید كه آب شروع به جوشیدن می كند. تا اینجای مطلب بدیهی می باشد. می دانیم كه آب در هنگام جوشیدن 537 كالری انرژی می خواهد تا به بخار تبدیل شود. اما این انرژی را از كجا می آورد؟ آب از انرژی درونی خودش استفاده می كند و به جوشیدنش ادامه می دهد و در همین حین دمای آب به علت كاهش انرژی درونی كاهش می یابد تا به آب صفر درجه تبدیل شود و نهایتا یخ بزند. البته فراموش نكنید كه این خلا باید تا آخر آزمایش حفظ شود.
برای اثبات اینكه این مطلب اتفاق می افتد كافیست در یك ظرفی كه ارتجاعی باشد كمی آب بریزید و ظرف را ببندید و كمی به حجم ظرف اضافه كنید (بدون اینكه هوا داخل ظرف شود) تا یك خلا نسبی ایجاد شود. چند لحظه صبر كنید حال اگر به طور ناگهانی آب داخل ظرف را خالی كنید خواهید دید كه آب كمی خنك شده!

اگر آرم شرکت کوکاکولا را که برای اسراییل است برعکس کنیم میبینیم که نوشته لامحمد لامکه