تبلیغات
دانـسـتـنـیـهـای عـلـمـی ♣ - دانــســتــنــنــی هــای عــلــمــی
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : احمد عیدی
تاریخ : جمعه 1389/08/28
علی(ع): التماس به خدا شجاعت است، اگر برآورده شود رحمت است و اگر برآورده نشود، حکمت است


آیا میدانید چرا قرآن معجزه است؟
آقای دکتر طارق الشیودان اخیراً کشفیات بسیار جالب، قابل توجه و تعمقی در آیات قرآن به شرح زیر داشته اند:
برابری یک چیز با چیز دیگر، به عبارتی برابری اضداد!
مثال: برابری مرد با زن
مجموع آیات قرآن مجید آشکار می گردد این است که:
کلمه مرد 24 بار در قرآن مقدس آمده است
هم چنین کلمه زن نیز 24 بار در قرآن مقدس آمده است
کلمات و دفعات تکرار در جمع آیات قرآن مجید
دنیا (یکی ازنام های زندگی): 115 آخرت (نامی برای زندگی پس از این جهان): 115
ملائکه: 88 شیاطین: 88
زندگی: 145 مرگ: 145
سود: 50 زیان: 50
ملت (مردم): 50 پیامبران: 50
ابلیس(پادشاه شیاطین): 11 پناه جوئی از شرّ ابلیس: 11
مصیبت: 75 شکر: 75
صدقه: 73 رضایت: 73
فریب خوردگان (گمراه شدگان): 17 مردگان (مردم مرده): 17
مسلمین: 41 جهاد: 41
طلا: 8 زندگی راحت: 8
جادو: 60 فتنه: 60
زکات: 32 برکت: 32
ذهن : 49 نور: 49
زبان: 25 موعظه (گفتار، اندرز): 25
آرزو: 8 ترس: 8
آشکارا سخن گفتن (سخنرانی): 18 تبلیغ کردن: 18
سختی: 114 صبر 114
ونیز جالب خواهد بود به دفعاتی که کلمات زیر در قرآن ظاهر شده اند نگاهی داشته باشیم:
نماز: 5 ماه: 12 روز: 365
دریا : 32 ، زمین (خشکی): 13
45 = 32 + خشکی + دریا = 13
آیا می توان گفت که این ها همه بر حسب اتفاق در قرآن مجید آمده است؟

هفت سوال در مورد جهان

جهان چیست؟
جهان سازمانی كامل پویا است . این جهان روزی آغاز شد - شاید با یك انبساط بزرگ ناگهانی ماده- و ممكن است روزی پایان یابد - ما نمی دانیم ! در همین زمان (بین آغاز و پایان ) با انبساط بیشتر جهان كهكشان ها از یكدیگر دورتر و دورتر می شوند . جهان با فعالیت و حركت در حال بزرگ شدن است . ستاره ها در تمام طول زندگیشان منقبض می شوند ، منبسط می شوند و منفجر می شوند . سیارات به دور ستاره ها در حال گردشند. كهكشان ها می چرخند و ستاره های دنباله دار و خرد سیارك ها در منظومه شمسی در حال حركت بر روی مدار خود هستند .عناصر ،اتمها ،مولكول ها و ذره ها پیوسته بر یكدیگر اثر می گذارند و تغییر می كنند . موجهای الكترومغناطیس همه جا هستند (ما برای دیدن آنها باید بیرون از محوطه وجودیشان باشیم) ممكن است همه جهان از ماده سیاه ساخته شده باشد كه ما در این مورد مطمئن نیستیم .

علم كیهان شناسی چیست؟
علم كیهانشناسی در مورد چگونگی تكامل و ساختار جهان توضیح می دهد. این علم شامل سوالات بزرگی می شود . مثل : آغاز جهان چگونه بوده است ؟ آیا جهان به پایان خواهد رسید ؟ پایان جهان چگونه خواهد بود ؟ اجزا تشكیل دهنده جهان چه تاثیری برهم میگذارند ؟ آیا جهان مرز دارد؟ و ...
امروزه تئوریهای مبنی بر مشاهده دقیق ساختار جهان،مطالعه و بحث در مورد ان وجود دارد كه ریاضیات و فیزیك پایه های اساسی آنها هستند .

جهان چگونه آغاز شد؟
رایجترین تئوری در مورد خلق جهان تئوری انفجار بزرگ است. این تئوری عقیده بسیاری از دانشمندان بویژه ادوین هابل اخترشناس مشهور قرن بیستم است . انفجار بزرگ می گوید كه جهان بوسیله یك موج سنگین انرژی و ماده 10 تا 20 میلیارد سال پیش بو جود آمده است . انفجار بزرگ شكل گیری گازها و ذرات موجود در آسمان و هر چیز دیگری كه در آن یافت می شود را نشان می دهد . این تئوری همچنین انبساط جهان در آینده را بیان میكند و نیز دور شدن همه اجزا آسمان ، كهكشانها ،ستاره ها و سیارات و هر چه در آن است .

چه نوع ذراتی در انفجار بزرگ خلق شدند؟
در نتیجه انفجار نخستین واكنش سریع آغاز شد و ذرات بسیار كوچك تشكیل شدند (دانشمندان می گویند كه انفجار بزرگ یك انفجار نبود بلكه یك موج عظیم بود ) و بعد بلافاصله جز اتمی ذرات بو جود آمد (برای خلق پروتون و نوترون ) هیدروژن و هلیوم اولین اتمها بودند . از تاثیر این دو عنصر اساسی بر یكدیگر همه مواد دیگر - از جمله خود شما - بو جود آمدند.

جهان چگونه منبسط می شود ؟
متاسفانه ما نمی توانیم بیرون از جهان برویم تا مشاهده كنیم كه جهان چگونه منبسط می شود اما می توانیم آن را تجسم كنیم اگر یك بادكنك را با گذاشتن نقطه هایی علامت گذاری می كنیم و بعد آنرا باد كنیم نقطه ها از یكدیگر دورتر می شوند و این درست مثل اتفاقی است كه در جهان برای كهكشانها رخ می دهد.

آیا انبساط جهان در آینده ادامه خواهد داشت ؟
یك نظریه رایج می گوید این امر به چگونگی پیدا شدن مواد فیزیكی در جهان مربوط است - وما مطمئن نیستم كه چه مقدار ماده در جهان وجود دارد . مقدار ماده ای كه برای ثابت نگه داشتن جهان لازم است امگا نام دارد .امگا یك كمیت مجهول فرضی از ماده است . اما دانشمندان می خواهند كه اگر مقدار ماده از امگا كمتر یا بیشتر باشد چه اتفاقی می افتد؟
اگر ماده كمتر از امگا جهان منبسط خواهد شد سرد تر و قسمت های آن از هم دورتر و دورتر می شوند. ستاره ها احتمالا خاموش خواهند شد . زندگی همه مواد با سیاه شدن و سرد شدن و دور شدن از یكدیگر خواهد بود.این مفهوم انبساط جهان را طبق نظریه باز بیان می كند . اگر ماده بیشتر از مقدار امگا باشد ، نیروهای گرانشی (هر ذره ماده ذره های دیگر را به سوی خود می كشد .) خیلی زود یا به آهستگی و خیلی دیر انبساط را متوقف می كند و باعث می شود ماده در هم فرو بریزد و جهان شروع به منقبض شدن كند . در بعضی نقاط جهان روی خودش سقوط می كند . این مفهوم به نظریه جهان بسته معروف است . به طور كلی به نام Big Crunch شهرت یافته است.

در آخر جهان Big Crunch چگونه خواهد شد؟
ما مطمئنا نمی دانیم در آخر جهان چه پیش خواهد آمد این تئوری به جاذبه ای كه باعث شده همه چیز در جهان منقبض شده ودر خودش فرو بریزد مربوط است . دو نتیجه را دانشمندان به طور كلی پیشنهاد می كنند : یكی تمام جهان در خودش فرو می ریزد و در یك لحظه جهان به سیاه چاله تبدیل خواهد شد و این آخر جهان خواهد بود و دیگر اینكه

Big Crunch
منجر به انفجار بزرگ دیگری خواهد شد و در نتیجه جهان دیگری به وجود خواهد آمد (یا جهانی مشابه جهان ما

جرم در حال حركت جسم چرا بیشتر از جرم ساكن آن جسم است؟ ... فیزیک
مطابق با تئوری نسبیت جرم جسم متحرك بزرگتر از جرم همان جسم در حال سكون (جرم سكون)1 است و به طور مداوم با زیاد شدن سرعت جسم افزایش می یابد.برای اجسام معمولی حتی اگر با سرعت كیهانی حركت كنند افزایش جرم قابل صرفنظر بوده و نمی توان حتی با حساس ترین دستگاه ها آن را اندازه گرفت.ولی برای ذرات اتمی كه با سرعت های قابل مقایسه با سرعت سیر نور حركت می كنند این تغییر قابل اندازه گیری است.

برای مثال الكترونی كه با انرژی 1000الكترون ولت و با سرعت 18720 كیلومتر بر ثانیه حركت كند جرم آن با ضریبی معدل 1.002 افزایش می یابد.

با انرژی 1 میلیون الكترون ولت و سرعت 282100 كیلومتر بر ثانیه جرم آن با ضریب 2.957 و با انرژی 10 میلیون الكترون ولت و سرعت تقریبی 299400 كیلومتر بر ثانیه جرم آن با ضریب 20.58 افزوده می گردد.

1- جرم سكون:جرم یك ذره اتمی كه سرعت آن صفر بوده و یا صفر فرض شود.معمولا جرم سكون با وزن یك ذره اشتباه می شود.

ضد ذره چیست؟ ... فیزیک
از تعداد زیاد ذرات بنیادی كه تاكنون كشف شده سی ذره از آنها را می توان به دو جفت پانزده تایی تقسیم كرد.جرم هر جفت از این ذرات مثلا پروتون و ضد پروتون-الكترون و پوزیترون-نوترون و آنتی نوترون-و.... دقیقا با هم برابر است.در حالیكه بارهای الكتریكی (باستثنای ذرات خنثی) و خواص فیزیكی ذرات هر جفت با یكدیگر تفاوت دارد.

در تقسیم بندی فوق وقتی كه ذرات هرجفت با یكدیگر برخورد كنند هر دو ذره نابود شده و دو فوتون(در بحث های آینده درباره فوتون بیشتر خواهیم گفت) ظاهر می شود.در این حال انرژی پنهانی در جرم آن ذرات به انرژی تشعشعی ذرات بدون جرم تبدیل می شود.تنها فوتون و ذره خنثی( مومومزون)1 ضد ذره نداشته و در واقع با ضد ذره های خود یكسانند.پوزیترون یا الكترون مثبت(ضد الكترون) اولین ضد ذره ای است كه در سال 1933 كشف شد.پوزیترون یا الكترون مثبت همان جرم الكترون و قدر مطلق بار الكتریكی آن را دارد اما علامت بار الكتریكی آن مثبت است.در برخورد یك پوزیترون و یك الكترون هر دو فورا نابود شده و به دو فوتون تبدیل می شوند كه انرژی هر یك 0.51 میلیون الكترون ولت2 بوده و جمع كل انرژی دو فوتون با جرم ذرات بنیادی قبل از برخورد مساوی است.(است هم ارزی جرم و انرژی كه بحث دوم ما به این موضوع اختصاص دارد) .

پوزیترون در اثر اعمالی به نام ((تولید جفت ذره ای)) نیز بوجود می آید.در اثر برخورد یك فوتون با انرژی زیاد با هسته ی عناصر سنگین مثل سرب یك الكترون و یك پوزیترون حاصل می شود.كمترین مقدار لازم برای یك فوتون كه بتواند عمل فوق را انجام بدهد 1.02 میلیون الكترون ولت است.

مثال مذكور یكی از موارد متعددی است كه تبدیل مستقیم انرژی را به جرم نشان می دهد.ممكن است یك الكترون و یك پوزیترون در اثر تجزیه به بتا نیز حاصل شوند اما در این حال یك ذره بنیادی به نام نوترینو همراه با پوزیترون بوجود می آید.

یك ضد پروتون (یا پروتون منفی) شبیه به پروتون است منتها دارای بار الكتریكی منفی بوده و در اثر بمباردمان یك ماده با پروتون های پرانرژی كه كمتر از 6هزار میلیون الكترون ولت انرژی نداشته باشند بوجود می آید.این انرژی مستقیما به مقداری جرم و نیز انرژی جنبشی ذرات پروتون و ضد پروتون تبدیل شده است.

در سال 1956 ضد نوترون كشف شد.چون نوترون دارای بار الكتریكی نمی باشد در نتیجه ضدنوترون همیشه خنثی است.در عین حال در اثر برخورد یك ضد نوترون با یك نوترون یا پروتون هر دو نابود می شوند.

نابودی پروتون و ضد پروتون یا نوترون با ضد نوترون معمولا با تولید (پی مزون) همراه است.

-مزون=meson
-Mev=بار الكتریكی دقیقا مقدار ثابتی است.زمانی كه یك الكترون در میدان مغناطیسی وارد می شوداگر در آن میدان اختلاف پتانسیل یك ولت برقرار باشد الكترون با سرعت 593 كیلومتر بر ثانیه شتاب می گیرد.طبیعتا انرژی جنبشی الكترون با افزایش سرعت آن زیاد می شود.انرژی جنبشی الكترون برابر با حاصل ضرب بار الكتریكی آن در اختلاف پتانسیل میدان بوده . در سرعت فوق الذكر انرژی جنبشی آن برابر یك و شش دهم ضربدر ده به توان منفی نوزده ژول می باشد.این مقدار انرژی معادل با یك الكترون ولت (Ev) است وMev نیز به معنی میلیون الكترون ولت است.

روش کار ام.آر.آی ... پزشکی
در سال 1970 دكترریموند دامادین به این فكر افتاد كه از فراوانی اب در بدن برای تصویر برداری به روش تشدید مغناطیسی استفاده كند
در این روش برای ایجاد یك تصویر سه بعدی بدن از سه جهت تحت تابش یك میدان مغناطیسی قوی قرار می گیردكه شدت ان گاهی 60000 برابر شدت میدان مغناطیس زمین می باشد.
وچون در تمام اندامهای بدن به میزان معینی اب وجوداردبدیهی است كه هیدروژنهای موجود در اب كه دوقطبی هستند تحت تاثیرمیدان مغناطیسی قرار گیرندو تقریبا در یك جهت بخط شوندكهاگر در این حالت به بدن امواج رادیویی با فركانس معین بتابانیم سبب تولید یك جریان الكتریكی توسط هیدروژن خواهد شد و می توان با یك تقویت كننده وكامپیوتر تصویری از ان ناحیه معین بوجود اورد.
پزشكان با استفاده از این تكنیك ارزشمند توانستند از بافتهای مختلفی مانند مغز تصاویر واضحی بدست اورند در شكل زیر یك اسكن از سر انسان بروش MRIرا میبینیداگرتوموری در ان باشد ان تومور به صورت لكه ای در تصویر ظاهر خواهد شدكه رنگش با سایر نقاط سر متفاوت است زیرا میزان هیدرژن تومور با میزان هیدرژنهای اطراف فرق میكند بنابراین پس از تابش امواج رادیویی سیگنالها ودر نتیجه تصویر مربوط به ان ایجاد می شود امروزه پزشكان با استفاده از این فناوری می توانند با تشخیص محل لخته شدن خون در قلب و یا مغز از وقوع سكته در انسان جلوگیری كنند.
هنگامی كه بیماری برای اسكن به این روش اماده میشود باید دقت شود كه همراه وی هیچ گونه فلزی نباشد زیرا سبب اختلال در تصویر می شود.همچنین افرادی كه در دستها یا پاهایشان پلاتین كار گذاشته شده ویا افرادی كه از باطریهای قلب استفاده میكنند نباید از این روش برای عكس برداری استفاده نمایند.زیرا وسایل فلزی تحت تاثیر میدان می توانند در بدن حركت كنند.

آیا روزی آب تمام خواهد شد؟ ... فضا و نجوم و زمین شناسی
میلیاردها سال قبل بخارهای آب بر روی سطح زمین قرار داشتند و این بخارهای آب باید به هم می پیوستند تا قطرات آب را تشكیل دهند و درنتیجه باران بوجود آید و این زمینه را گازهای گلخانه ای فراهم كردند و باعث شدند كه بخارهای آب با هم تركیب شده و بالاخره باران را تشكیل دهند.اما انگار این گازهای گلخانه ای كه زمانی حیات زمین را بوجود آورده اند (در اثر فعالیت انسان) حیات آن را از بین ببرند.در اثر گازهای گلخانه ای كه روز به روز بیشتر می شود طول روزها نسبت به 50 سال قبل كاهش یافته است. شاید بارانی كه در سال های اولیه پیدایش حیات در زمین بوجود آمده اند شاید 8 میلیون بار بر زمین باریده باشند و این هم به خاطر چرخه آب هم كه بوسیله خورشید بخار شده سپس باز به دریاها بازگردانده می شوند اما این آبی كه از دریاها بخار می شود كمی از آن هم به بیرون از جو می رود و كمی هم انسان آن را نابود می كند پس بنابراین آیا زمانی آب در سطح كره زمین از بین خواهد رفت؟؟؟!! باید بگوییم كه خیر و علت این هم آن است كه در 30 كیلومتری پوسته زمین یعنی گوشه 10 برابر آب كل آب های كره آب وجود دارد و این آب بوسیله آتشفشان ها از درون زمین خارخ می شوند.بخاطر فشار زیاد در درون زمین این عمل هر روز ادامه دارد و آب از درون دهانه آتشفشان ها خارج می شود.

آزمایشی برای اثبات قانون ماند (اصل اول دینامیك) ... آزمایش های علمی
قانون ماند:اگر به جسمی نیرویی وارد نشود آن جسم اگر ساكن باشد همواره ساكن می ماند و اگر متحرك است بحركت یكنواخت خود ادامه می دهد. آزمایش: یك سكه را روی یك مقوای كوچك گذاشته و مقوا را روی دهانه یك بطری قرار دهید. حال با انگشت به كنار مقوا ضربه ای به طور افقی وارد كنید مقوا پرتاب می شود ولی سكه حركت نكرده و نتیجتا داخل بطری می افتد. علت: طبق اصل اول دینامیك یا اصل ماند اگر بر جسم ساكن نیرویی وارد نشود همچنان ساكن می ماند و ما هم در اینجا به مقوا نیرو وارد كردیم نه به سكه.

تکامل ... دانستنی ها
ایا میدانید 400 میلیون سال قبل حیواناتی كه در آّب زندگی می كردند ترجیح دادند كه زندگی در خشكی را امتحان كنند و به همین خاطر به تدریج باله ماهی ها به پا تبدیل شد.
ایا میدانید 290 میلیون سال پیش خزندگان زاد و ولدشان از طریق تخم هایی بود كه پوست آن ها محكم بود و به حفض جان بچه كمك می كرد ولی بعضی از بچه ها(مثل كوروكودیل ها) بعد از بیرون آمدن از تخم راه دریا را می شناختند و به دریا می رفتند به همین خاطر این حیوانات دوزیست شدند.
ایا میدانید 350 میلیون سال پیش حشرات با پدید آوردن پوست به حفظ آب در بدن خود كمك كردند تا بدین وسیله از آب خارج شوند.
ایا میدانید 140 میلیون سال پیش بعضی از خزندگان توانستند پرواز كنند.
ایا میدانید یك پنجم كره زمین را بیابان تشكیل داده است.
ایا میدانید ضخامت برخی از یخ های قطب ها به 15 كیلومتر هم می رسد.
ایا میدانید وال ها برای شكار از خود حباب هایی میان ماهی های كوچك تولید می كنند و ماهی ها كه از شنا كردن در میان حباب ها می ترسند به سطح آب می آیند و سطح آب خطرناك ترین محل برای آن ها است.
ایا میدانید در آفریقا پرندگان آفریقایی برای بدست آوردن آّب كیلومتر ها راه می پیماییند ولی بچه های آنها چه كار كنند؟ آنها برای رساندن آب به بچه هایشان سینه یشان رابه آب می زنند و سینه آن ها تر می شود سینه آن ها به اندازه 4 كاغذ طراحی آب به خود می گیرد.و در لانه بچه ها با لیسیدن سینه آنها خودشان را سیراب می كنند.

ترفند یافتن روابط مثلثاتی ... ریاضی
برای یافتن روابط مثلثاتی (سینوس و كوسینوس و ...) درجات بین صفر تا نود اعداد صفر و سی و چهل و پنج و شصت و نود را بترتیب از صفر شروع كنید پشت سر هم بنویسید.
سینوس:
اعداد صفر و یك و دو و سه و چهار را بترتیب از صفر شروع كنید زیر اعداد كه در بالا گفتیم قرار دهید(در زیر صفر-صفر سی-یك چهل و پنج-دو شصت-سه نود-چهار را قرار دهید) سپس اعداد پایینی اعداد صفر تا چهار ار به زیر رادیكال ببرید (اعدادی كه رادیكال آنها جواب صحیح می دهند جواب صحیح را بنویسید ولی اعدادی كه جواب نمی دهند بگذارید زیر رادیكال بمانند) سپس اعداد بدست آمده را تقسیم بر دو بكنید.
كوسینوس:
به همان ترتیب بالا انجام می دهید ولی اعداد صفر تا چهار را برعكس می چینید یعنی: (زیر صفر-چهار سی-سه چهل و پنج-دو شصت-یك نود-صفر قرار دهید) بعد مثل كوسینوس اعداد صفر تا چهار را به زیر رادیكال برده تقسیم بر دو بكنید.
تانژانت:
برای یافتن تانژانت سینوس را بر كوسینوس تقسیم كنید.
كوتانژانت:
برای یافتن كوتانژانت برعكس تانژانت كوسینوس را بر سینوس تقسیم كنید.

آب و یخ ... فضا و نجوم و زمین شناسی
آب ویژگی های خاصی دارد مثلا چگالی آن آب چگالی بالایی دارد چون مولكول های آن به هم چسبیده اند فقط آب می تواند جثه حیوانات بزرگ را تحمل كند و آن هم بخاطر چگالی بالایی كه دارد مثلا وال با وزنی در حدود 40 تن است ولی در دریا مانند پر است.
اما یخ نیز محصول آب است اما چگالی آن كمتر از آب است و تقریبا نصف چگالی آب است و علت آن به دما و ساختار یخ مربوط می شود. آب در دمای صفر مولكول های آب كریستال هایی را تشكیل می دهند كه بین آن ها فضای خالی وجود دارد.
اگر یخ چنین ویژگی نداشت در روی آب شناور نمی ماند و به زیر آب می رفت و در اثر این اتفاق دریاها منجمد می شد و تمام گرمای خورشید را منعكس می كرد و زمین سرد و خشك می شد.

هر 6 حالت ماده

جامد Solid
ماده ی متراکمی که سخت ترین حالت هر ماده را می سازد . اتم های نزدیک به هم، الگوهای منظمی به اسم شبکه به وجود می آورند ؛ که توسط یک نیروی قوی در کنار هم تقریبا ثابت می شوند. فقط در جای خودشان به آرومی ارتعاش می کنند. البته سختی یک جسم به شیوه ی آرایش و نحوه ی حرکت اتم های آن هم بستگی دارد. مثلC کربن که گاهی به شکل گرافیت و گاهی به هم درخشندگی الماس است.

مایع Fluid
در مایع دیگر آن قیدی که مولکول های اتم در جامد دارند ، وجود ندارد و مولکول ها می توانند در بین همدیگر بغلتند و از شکل ظرفشون الگو برداری می کنند .

گاز Gas
مایع را در نظر بگیرید اگر به مولکول ها و اتم هایش البته بسته به نوع آنها مقداری انرژی بدهیم حرکت غلطیدن و جابجایی مولکول ها دیگر کاملاً مستقل می شود و تقریباً بدون هیچ وابستگی به دیگر مولکول ها به هر سمتی حرکت می کنند ، و گاهی به صورت تصادفی باهم برخود دارند.

پلاسما Plasma
به طور خیلی خلاصه پلاسما همان گاز یونیزه شده است. یعنی الکترون مولکول های گاز، با گرفتن انرژی مولکول ها را ترک کردند.
خیلی از چیز های آشنا هم از پلاسما ساخته شده اند مثل همین خورشید. حتی گاز درون مهتابی خانه ها هم وقتی روشن می شود ، پلاسما می شود.
در لحظات اولیه ی پس از بیگ بانگ big bong))هم به علت وجود حرارت زیاد، گاز ها یونیزه شده بودند و جهان از پلاسما پر شده یا بهتر است بگوییم ساخته شده بود.
و اما دو حالت دیگر که البته بهتر است کمی وارد کوانتوم شویم و اسپین را تعریف کنیم. یک مربع را در نظر بگیرید، اگر 90 درجه یا 1/4 دور ، آن را بچرخانیم، دوباره شبیه حالت اولش می شود، پس اسپین آن را 4 معرفی می کنیم . یا مثلا یک مثلث متساوی الاضلاع که با چرخیدن 1/3 دور، دوباره شبیه حالت اولش خواهد شد، پس اسپین مثلث 3 است.
در طبیعت هم ذرات بنیادی همین خواص را دارند و بعضی از آن ها با چرخیدن کسری از دایره، به شکل اولشان باز می گردند. پس اسپین اون ها عدد کاملی است.
اما چیز های جالب تر هم وجود دارند که با یک دور چرخیدن هم، به حالت اولشان باز نمی گردند؛ و باید بیشتر از1دور، یعنی 2و3و... دور بزنند تا به حالت اول برگردند، پس اسپین های 1/2و 1/3 و... را تشکیل می دهند.

حالت 5
چگال بوز-اینیشتین Bose-Einstein condensate
Discoverd in 1995
ذرات بنیادی که دارای اسپین کامل مثل2و3و... هستند را بوزون می نامند. که به اسم ساتیندرا بوز هندی نام گذاری شده اند. از این بوزون ها می شود از مزون و فوتون یاد کرد . برخی عناصر از جمله هلیوم هم بوزون محسوب می شود. قضییه اسپین و آمار می گوید در یک تابع موجی، با عوض کردن جای دو بوزون همسان، تابع تغییر نمی کند و تغییر علامت نمی دهد.
به همین هم به علت تغییر نکردن تابع موج، تعداد مختلفی از بوزون های همسان، این توانایی را دارند تا یک حالت کوانتومی را در یک زمان، در فضای هیلبرت اشغال کنند. علاوه بر آن در دما های پایین تر اگر توسط مقدار خیلی زیاد از بوزون ها یک حالت کوانتومی اشغال شود، حالت پنجم ماده به وجود می آید که به آن چگالش بز-اینیشتن می گویند. مثل ابر میعان در هلیم و یا لیزر خودمون توسط همون فوتون ها که نوعی بوزون هستند. این چگال بز-اینیشتن شکننده است و سرعت نور در اون با توجه به بقیه ی حالت ها نسبتاً پاین است.

حالت 6
چگال فرمیونی Fermionic Condensate
Discoverd in 2003
اما ذرات بنیادی که اسپین آنها کسری است، فرمیون که هم نام فیزیکدان ایتالیایی، انریکو فرمیون است، نامیده شده است. کوارک ها که ذرات سازنده ی پروتون ها و نوترون ها هستند هم فرمیونند. حتی خود پروتون و یا نوترون که هر کدام هم از کوراک (فرمیون ) با رنگ های مختلفی ساخته شدند، هم نوعی فرمیون هستند.
همان طور که گفته شد با قضیه ی اسپین و آمار می شود نشان داد که با عوض کردن جای دو فرمیون همسان تابع موج منفی می شود.بر عکس بوزون ها. به همین علت هم فرمیون ها با توجه به اصل طرد پائولی، در نظریه ی میدان کوانتومی رفتار می کنند؛ که طبق آن، بر خلاف بوزون ها، دو فرمیون همسان، نمی توانند یک حالت کوانتومی مشترک را در فضای هیلبرت اشغال کنند.
حال با سرد کردن فرمیون ها در دمای خیلی خیلی کم، حالت ششم ماده به وجود می آید. البته حالت ششم و پنجم در ساخته شدن ، خیلی شبیه هم هستند:

تعیین عمر اشیا و بقایای اجساد كشف شده در حفاری های باستان شناسی
در یك حفاری تكه استخوانی پیدا می شود و باستان شناسان می گویند كه این استخوان 5 هزار سال عمر دارد. یك بچه ماموت در آند كشف می شود و عمر آن را بیش از 2 هزار سال تخمین می زنند. اما دانشمندان چگونه می فهمند كه یك شیء یا اجساد و بقایای موجودات زنده متعلق به چه زمانی هستند. تاریخ سنجی به وسیله كربن 14 یك روش رایج و مطمئن برای تعیین قدمت بقایای موجودات زنده است ، با این شرط كه حداكثر 50 هزار سال عمر داشته باشند.این روش فقط درخصوص اشیایی به كار می رود كه یا خود زمانی زنده بوده اند مانند استخوان ، بقایای گیاهان و بقایای اجساد حیوانات و انسان ها و یا این كه از موجودات زنده ساخته شده اند. مانند لباسهای پنبه ای یا كتانی ، وسایل چوبی و غیره.

ژنوم تریپانوزوماتیده ها هم تعیین توالی شد:
دانشمندان توانستند ژنوم سه تک یاخته انگلی متعلق به خانواده تریپانوزوماتیده یعنی Trypanosoma brucei،Leishmania major،Leishmania majorرا تعیین سکانس کنند.اینها به ترتیب عامل بیماری خواب، بیماری شاگاز و لیشمانیازیس جلدی هستند.مجله معروف Special Issueشماره مخصوص اینهم تصویر روی جلد شماره مذکور که یک تصویر رنگی با میکروسکوپ الکترونی نگاره (SEM)از تریپوماستیگوتهای آبی رنگ در بین گلبولهای قرمز است

كلسترول چیست؟
كلسترول ماده ای است از جنس چربی كه به دسته ای از لیپیدها بنام استروئید ها تعلق دارد

آمبولیزاسیون چیست ؟
آمبو لیزاسیون روشی برای بستن عروق خونی تغذیه کننده بافتهای بیماری زا دربدن می باشد.مواد گوناگونی برای بستن عروق استفاده می شوند . با توجه به نوع بیماری و بزرگی و کوچکی عروق و اینکه به طور دائمی یا موقت باید بسته شوند از این مواد استفاده می شود .پس ازاینکه کاتتردر مدخل عروق مورد نظر که قرار است بسته شوندقرار گرفت، این مواد از طریق کاتتر به داخل عروق فرستاده می شوند . از این روش برای جلوگیری از خونریزیها و کنترل آن و بستن عروق تومور در حال رشد استفاده می شود . آمبولیزاسیون همچنین برای از بین بردن بد شکلی های شریانی - وریدی AVM)arteriovenous malformation)

همولایزین چیست ؟
بعضی از باکتریها توانایی همولایز دارند, یعنی می توانند به وسیله اگزوتوکسین گلبولهای قرمز خون را متلاشی کنند و یا به عبارتی دیگر لایز کنند.هنگامی که این باکتریها روی Blood agar کشت داده شوند یک منطقه شفاف اطراف کلونی دیدهمی شود که همان منطقه همولایز شده گلبولهای قرمز می باشد.اگر این باکتریها آنزیمی را تولید کنند که گلبولهای قرمز را کاملا لایز کند به آنها بتا همولایز میگویند.اگر این منطقه همولایز شده متمایل به سبز بود به آن آلفا همولایز می گویند.اگر باکتری درون محیط منطقه شفاف یا سبز رنگی تولید نکند به آن گاما همولایز می گویند, توجه داشته باشید که این باکتریها را گاما همولایز می نامند, نه فاقد همولایز.تولید همولایز با ویرولانس باکتری در ارتباط است. Streptococcus pneumoniaeکه بزرگترین عامل ذات الریه باکتریایی است دارای همولایز آلفا میباشد Strep pyogenesکه عامل گلودرد چرکین می باشد دارای بتا همولایز می باشد و Staphyloccus aureusکه عامل toxic shock syndrome, زرد زخم, مسمومیتهای غذایی و دیگر بیماریهااست معمولا دارای بتا همولایز می باشد

خاصیت جیوه قرمز چیست ؟
اگر جیوه را در یک ظرف سر بسته به اندازهای که بالاتر از نقطه جوش آن است ، حرارت بدهیم مایع قرمز خوش رنگی به دست می آید که به آن ( مرکورروژ ) ویا به زبان عامیانه ( مولکوروج ) می گویند . این اسم که اسم شیمیایی آن اکسید جیوه است به عنوان داروی ضد عفونی و ضد شپش استعمال می شود