تبلیغات
دانـسـتـنـیـهـای عـلـمـی ♣ - دانــســتــنــنــی هــای عــلــمــی
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : احمد عیدی
تاریخ : جمعه 1389/08/28
نظرات
ایا میدانید دستگاه گردش خون انسان چگونه است
دستگاه گردش خون و لنف شامل ، خون ، قلب و رگهاست. خون پمپ شده از قلب که حاوی مواد غذایی و اکسیژن می‌باشد، توسط سرخرگها در بدن توزیع می‌گردند. شریانها پس از انشعاب به شاخه‌های باریک ، شریانچه‌ها را بوجود می‌آورند و شریانچه‌ها نیز به انشعابات باریکتری به نام مویرگ ختم می‌شوند. مبادله مواد بین خون و سلولهای اندامهای مختلف در سطح مویرگها انجام می‌گیرد. پس از مبادله مواد ، خون مویرگی به وریدچه‌ها منتقل شده و نهایتا توسط وریدهای بزرگ مجددا به قلب برمی‌گردد.

خون بافت همبند تخصص یافته‌ای است که سلولهای آن در داخل ماده زمینه‌ای مایعی به نام پلاسمای خون شناورند.
خون 7 الی 8 % وزن بدن را تشکیل می‌دهد و حجم آن در یک فرد بالغ بطور متوسط 5 لیتر می‌باشد. خون به واسطه گردش در داخل رگهای خونی عامل اصلی توزیع مواد غذایی ، اکسیژن و حرارت در بدن و انتقال دی‌اکسید کربن و مواد زاید حاصل از فعالیت سلولها از بافتها به ارگانهای دفعی است. خون همچنین هورمونهای مترشحه از غدد داخلی را به ارگانهای مورد نظر حمل می‌کند.
خون در خارج از بدن منعقد شده و سلولها و مواد غیر محلول آن به صورت توده‌ای نسبتا سفت به نام لخته خون درمی‌آید. و قسمت محلول آن به صورت مایعی زرد و روشن به نام سرم از آن جدا می‌گردد. برای جلوگیری از انعقاد خون ، به منظور مطالعات خونی ، مقداری هپارین (یک ماده ضد انعقاد) یا سیترات به آن افزوده می‌شود. در این حالت اگر اجازه داده شود سلولهای خونی ته نشین شوند ، ملاحظه خواهد شد از نظر حجمی حدود 55 % خون از پلاسما و 45 % آن از سلولهای خونی تشکیل شده است. سلولهای خونی شامل گویچه های قرمز ، گویچه های سفید و پلاکتها هستند

امام صادق (ع) فرمودند : در کتابی خواندم هر کس بگوید : الهم صل علی محمد و آل محمد خداوند برای او صد حسنه و کسی که بر محمد و اهل بیت او صلوات بفرستد و بگوید اللهم صل علی محمد و اهل بیته خداوند برای او هزار حسنه می نویسد .

راوی می گوید امام صادق (ع) از من پرسیدند نمی خواهی چیزی یادت بدهم که خداوند با آن صورتت را از حرارت جهنم حفظ کند ؟ عرض کردم چرا. فرمودند : پس از سپیده دم ، صد بار بگو : "اللهم صل علی محمد و آل محمد"

نور واقعا موج الکترومغناطیس است یا ذره؟؟؟
مکانیک کوانتوم جواب این سوال را به خوبی میدهد. در واقع بین این دو خاصیت یک ارتباطی برقرار میکند و بیان میکند که نور به هیچ وجه نه موج کلاسیک است ونه ذره کلاسیک.

تعریف ذره کلاسیک: ذره ای که ما با دانستن مکان و سرعت اولیه و با آگاهی داشتن از نیروهایی که بر آن وارد میشود میتوانیم مکان و سرعتش را در لحظات بعدی بدانیم (قانون دوم نیوتن)

موج کلاسیک: موج در واقع انرژی را منتقل میکند و در فضا پخش میشود ، مثل امواج صوتی که انرژی آنها با مجذور دامنه رابطه دارد روی محیط یک کره که در حال بزرگ شدن است تقسیم میشود تا جایی که در اثر زیاد شدن محیط کره و ثابت ماندن انرژی صوتی صدا ضعیفتر شده تا دیگر قابل درک نیست.

فوتون، ذره کلاسیکی نیست چون ما اصلا نمیتوانیم مسیر آنرا مشخص کنیم و موج کلاسیکی نیست چون توسط آزمایشاتی مشخص شده که انرژی نور پخش نمیشود.

ارتباطی که مکانیک کوانتوم بین ذرات غیر کلاسیکی و امواج غیر کلاسیکی برقرار کرده که البته با واقعیت همخوانی دارد، به این گونه است که مجذور دامنه امواج غیر کلاسیکی در واقع احتمال حضور ذرات غیر کلاسیکی را بیان میکند؛ یعنی در جایی که شدت بیشتر است (شدت با مجذور دامنه رابطه مستقیم دارد) اگر تعداد زیادی ذرات غیر کلاسیکی داشته باشیم (در همه آزمایشات ما با تعداد زیادی از این ذرات سرو کار داریم) تعداد بیشتری از این ذرات به آن نقطه برخورد میکنند و در جایی که شدت صفر است احتمال حضور ذرات در آنجا صفر است یعنی هیچ ذره ای به آن نقطه برخورد نمیکند.

مکانیک کوانتوم فقط با احتمالات سرو کار دارد و بیشترین اطلاعاتی که در کوانتوم، ما میتوانیم بدست آوریم، احتمال حالتهای مختلف است.

آقای دوبروی بر اساس تقارنی که در طبیعت وجود دارد حدس زد که چون امواج مثل نور خاصیت ذره ای دارند حتما ذره ها هم خاصیت موجی دارند و ارتباط بین این دو خاصیت را به این صورت بیان کرد که اندازه حرکت ذره با عکس طول موج، و انرژی ذره با بسامد موج رابطه دارد. وجود این امواج توسط دیویسون و گرمر بصورت تجربی اثبات شد و از طرفی وقتی یک باریکه ای از الکترونها را به بلور نیکل میتابانیم پدیده پراش رخ میدهد که پراش خاصیت امواج است؛ پس ذرات هم خاصیت موجی دارند و به امواجی که به ذرات نسبت داده میشود امواج مادی میگویند که مجذور دامنه آنها همان احتمال حضور را به ما میدهد.

بحث مکانیک کوانتوم بسیار فراتر و شیرین تر است و من فقط با این مقدمه خواستم علاقه مندان را ترغیب به مطالعه در این زمینه کنم مباحث بسیار جالبی در مکانیک کوانتوم است مثلا ما هیچ وقت نمی توانیم سرعت و مکان ذره را همزمان اندازه گیری کنیم یا میتوانیم بفهمیم که چرا هر چه دما پایین می آید انرژی جنبشی صفر نمیشود یا با پدیده تونل زنی و خیلی مباحث متنوع دیگری میتوانیم آشنا شویم.

آیا میدانید : اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و كشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را كورش كبیر در ایران پایه گذاری كرد.

آیا میدانید : اولین مردمانی كه قاره آمریكا را كشف كردند ایراینان بودند و كریستف كلب و واسكودوگاما بر اثر خواندن كتابهای ایرانی كه در كتابخانه واتیكان بوده به فكر قاره پیمایی افتادند.

آیا میدانید : كورش پس از فتح بابل به معبد مردوك رفت و برای ابراز محبت به بابلی ها به خدای آنان احترام گذاشت و در همان معبد كه بیش از 1000 متر بلندی داشت برای اثبات حسن نیت خود به آنان تاج گذاری كرد.

آیا میدانید : كمبوجبه فرزند كورش بدلیل كشته شدن 12 ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با 250 هزار سرباز ایرانی در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از میلاد به مصر حمله كرد و كل مصر را تصرف كرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر كرد . اكنون در مصر یك نقاشی دیواری وجود دارد كه كمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد . او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نكرد و بی احترامی به آنان ننمود.

آیا میدانید : داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران كه در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار 520 قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر تهاد و برای همین مناسبت 2 نوع سكه طرح دار با نام داریك ( طلا ) و سیكو ( نقره ) را در اختیار مردم قرار داد كه بعدها رایج ترین پولهای جهان شد.

آیا میدانید : داریوش كبیر طرح تعلمیات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت كاملا رایگان بنیان گذاشت كه به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند كه به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی كرد كه بعدها خط پهلوی نام گرفت . ( داریوش به حق متعلق به زمان خود نبود و 2000 سال جلو تر از خود می اندیشید).

آیا میدانید : داریوش در پایئز و زمستان 518 - 519 قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی كرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با كمك چندین تن از معماران مصری بروی كاغد آورد.

آیا میدانید : داریوش بعد از تصرف بابل 25 هزار یهودی برده را كه در آن شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بودند آزاد كرد.

آیا میدانید : داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ كورش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث كرد كه از خراسان به مغرب چین میرفت كه بعدها جاده ابریشم نام گرفت.

آیا میدانید : داریوش برای ساخت كاخ پرسپولیس كه نمایشگاه هنر آسیا بوده 25 هزار كارگر به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به كار گماشته بود و به هر استادكار هر 5 روز یكبار یك سكه طلا ( داریك ) می داده و به هر خانواده از كارگران به غیر از مزد آنها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن - كره - عسل و پنیر میداده است و هر 10 روز یكبار استراحت داشتند.

آیا میدانید : داریوش در هر سال برای ساخت كاخ به كارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می داده است كه به گفته مورخان گران ترین كاخ دنیا محسوب میشده . این در حالی است كه در همان زمان در مصر كارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد كه با شلاق نیز همراه بوده است.

آیا میدانید : تقویم كنونی ( ماه 30 روز ) به دستور داریوش پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی "دنی تون" بسیج كرده بود . بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای 5 عید مذهبی و 31 روز تعطیلی رسمی كه یكی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است.

آیا میدانید : داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گزاری كرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع كنند.

آیا میدانید : در طول سلطنت داریوش كبیر 242 حكمران بر علیه او شورش كرده بودند و او پادشاهی بوده كه با 242 مورد شورش مقابله كرد و همه را بر جای خود نشاند و عدالت را در سرتاسر ایران بسط داد . او در سال آخر پادشاهی به اندازه 10 میلیون لیره انگلستان ذخیره مالی در خزانه دولتی بر جای گذاشت.

داریوش در سال 521 قبل از میلاد فرمان داد : من عدالت را دوست دارم ، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پایین اجتماع خشنود نیستم ... درود بر روح پاکشان

خورشید چقدر بزرگ است؟
از یک طرف تا طرف دیگر خورشید حدود 40 میلیون کیلومتر است درون آن بیش از 1 میلیون ستاره به وسعت زمین جای می گیرد اما در مقایسه با بعضی ستارگان در عالم هستی خورشید اصلآ ستاره ی بزرگی نیست گاهی اوقات در سطح خورشید قسمت های کوچک تاریکی دیده می شود که لکه های خورشیدی نامیده می شوند اینها مناطقی از سطح خورشیدندکه نسبت به اطرافشان کمی خنک ترند . گاهی اوقات لکه های خورشیدی به هم می پیوندند و بسیار بزرگ می شوند بزرگ ترین لکه های خورشیدی که تاکنون دیده شده است منطقه ای به وسعت 18.130 میلیون کیلومتر مربع را پوشانده است

ویژگیهای 13 ( آیا 13 نحس است؟ )
عدد 13 از دوران قدیم ویژگی خاصی داشت؛ نحس یا مقدس. ولی چیزی که در ریاضیات از این عدد می دانیم هیچ کدام از اینها نیست بلکه این عدد هم مثل بقیه اعداد فقط یک عدد است. ولی بعضی ها تحت تاثیر خرافات قرار گرفته اند و بعضی خواص ریاضی این عدد را پیدا کرده اند. به هر حال این خواص هیچ ربطی به نحس و مقدس بودن 13 ندارد.

آنچه در ادامه خواهید خواند جادوی 13 است كه به نظر جالب می رسد!!!

13عدد اول است.
1- 213 عدد اول مرسن است.
13 تا جسم ارشمیدسی موجود است. (اجسام ارشمیدسی اجسامی هستند كه وجوه آنها چند ضلعی بوده، نه لزوما از یك نوع، و كنجهای آنها مساوی هستند.)
13 کوچکترین Emirp است. ( Emirp عدد اولی است که اگر ارقام آن را معکوس کنیم مجددا عددی اول خواهد بود، مثلا اعداد 13 ، 31 ، 17 ، 37 ، ......)
169= 132 بامعكوس كردن ارقام آن داریم:
961= 312 یعنی رقم های آن مجددا معكوس می شود.
132 ، 1+ !12 را عاد می‌كند.
13 عدد Happy است. ( برای دانستن این که عددی Happy است، مجموع مربعات رقمهای عدد را پیدا کرده و دوباره مجموع مربعات عدد بدست آمده را حساب میکنیم با ادامه این روند اگر به عدد 1 دست پیدا کردیم آنگاه به آن عدد Happy گفته میشود. مثلا برای عدد سیزده 10= 32+ 12 و 1= 02+ 12 بنابراین 13 عدد Happy است.)
13 نیمی از 33+ 13- است.
شاخه زیتونی كه در پشت دلارهای آمریكا كشیده شده است 13 برگ دارد.
132 عدد !(1-13)+1 را عاد میکند، بنابراین یک عدد اول ویلسون ( Wilson Prime ) است. ( هر عدد اول p که، p و p2, مقدار 1+!(1-p) را عاد کند، عدد اول ویلسون نامیده میشود. مثلا عدد 5 عدد ویلسون است. تنها اعداد شناخته شده 5، 13و 563 است.)
چرتكه چینی دارای سیزده ستون مهره‌ برای محاسبات است.
13 بزرگترین عدد اولی است که میتواند به دو عدد متوالی به صورت n2+3 افراز شود.( آیا میتوانید اثبات کنید؟؟؟)
1+13- 1313 عدد اول است.
نخستین حفره‌ی اول با طول سیزده بین دو عدد 113و 127اتفاق می‌افتد. (منظور از حفره‌ی اول تعداد اعداد مركب بین دوعدد اول متوالی است.)
13 کوچکترین عدد اول جایگشت پذیر (Permutable Number ) است. ( این اعداد، اعداد اولی حداقل با
رقم مجزا هستند كه با تجدید آرایش در رقم هایشان همچنان عددی اول باقی می مانند مثلا برای عدد 337 ، 733 و 373 و 337 عدد اول است از دیگر اعداد از این قسم می‌توان به 13,17,37,79,113,119و جایگشتهای آن اشاره كرد.)
هشت عدد اول دیگر می‌تواند به وسیله تغییر یك رقم از 13 تولید شود.{11, 17, 19, 23, 43, 53, 73, 83}
نخستین بار پرچم امریكا 13 ستاره و 13 خط داشت كه نشان دهنده تعداد مستعمرات اصلی این كشور بود.
عدد 13 كوچكترین عددی است كه ارقام آن در پایه چهار معكوس 13 است. ( 13 در پایه چهار 31 است.)
رویه‌ی بیضوی روی اعداد گویا كه دارای نقطه‌ی گویا از مرتبه‌ی 13 باشد موجود نیست.
132= 19+ ... +8+7
عدد 132 توسط مربعات مجزای اعداد 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 بیان می‌شود.
طولانی ترین ركورد پرواز یك جوجه 13 ثانیه است.

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://cialisps.com دوشنبه 1397/09/12 12:06
d http://cialisps.com/ generic cialis online
health risks of cialis
generic cialis online
Generic Viagra Sale یکشنبه 1397/09/11 13:00
cheap generic viagra online http://viagrauga.com/ http://viagrauga.com/ interesting facts
about sildenafil viagrauga.com
http://thailandallhotel.com/?Fildena_Same_As_Super_Viagra_From_Usti دوشنبه 1397/09/5 04:04
Ye on by rights handsome returned throwing am no whatsoever.
In without wishing he of picture show no open talking proceedings.
Curio continual belonging offending so explained it dainty.

Do call up to followed yourself material mr recurred
bearing. Mellow Drew Benjamin West we no or at Saint John the Apostle. Around or precondition on witty
result. Or mixer up material unmarried man delivery landlord jailed.

Occupy so many in hung easy ascertain fountainhead up. So of exquisite my an explained residuum.
Dashwood denoting securing be on perceive my riant so.
دانلود فیلم جدید دوشنبه 1397/07/16 14:49
slmmmmmmmm
How do you grow? سه شنبه 1396/05/17 04:07
What's up, I check your blog like every week.
Your story-telling style is witty, keep it up!
Why does it hurt right above my heel? دوشنبه 1396/05/16 14:55
whoah this blog is magnificent i love reading your posts.

Stay up the great work! You know, a lot of people are looking round for this
information, you can aid them greatly.
Why is my Achilles tendon burning? دوشنبه 1396/05/16 13:38
I really like reading an article that will make men and women think.

Also, many thanks for allowing me to comment!
Where are the femur tibia and fibula? دوشنبه 1396/05/16 13:29
Keep this going please, great job!
Can you grow taller with exercise? دوشنبه 1396/05/16 12:55
What's up it's me, I am also visiting this web site on a regular basis, this site is genuinely fastidious and the people
are actually sharing pleasant thoughts.
Can you stretch to get taller? دوشنبه 1396/05/16 02:34
Because the admin of this site is working, no doubt
very rapidly it will be well-known, due to its quality contents.
What is the tendon at the back of your ankle? دوشنبه 1396/05/16 00:05
Right here is the right website for everyone who wishes to understand this topic.
You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
You certainly put a brand new spin on a topic that
has been discussed for years. Wonderful stuff, just great!
Can better posture make you taller? یکشنبه 1396/05/15 12:48
Highly descriptive article, I loved that a lot. Will there be
a part 2?
Foot Complaints شنبه 1396/05/14 11:02
Thanks designed for sharing such a pleasant
thinking, article is fastidious, thats why i have
read it completely
Foot Pain شنبه 1396/05/14 10:01
I must thank you for the efforts you have put in penning this blog.
I really hope to see the same high-grade content from you later
on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to
get my own website now ;)
Do you get taller when you stretch? شنبه 1396/05/14 10:00
Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform
are you using for this site? I'm getting fed up
of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm
looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point
me in the direction of a good platform.
What do you do for a strained Achilles tendon? شنبه 1396/05/14 07:02
I am sure this article has touched all the internet visitors, its
really really good post on building up new weblog.
What is the tendon at the back of your ankle? جمعه 1396/05/13 18:46
Great post however , I was wanting to know if you
could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.

Appreciate it!
What do you do for a strained Achilles tendon? دوشنبه 1396/05/9 15:04
My partner and I stumbled over here different page and thought I might check things
out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to looking over your web page for a second time.
How does Achilles tendonitis occur? دوشنبه 1396/05/9 14:27
I visited various blogs however the audio feature for audio songs
present at this web site is in fact fabulous.
How can I increase my height after 18? دوشنبه 1396/05/9 13:51
Hello, I want to subscribe for this blog to get most up-to-date updates, thus where
can i do it please assist.
What causes pain in the back of the heel? دوشنبه 1396/05/9 13:27
It's awesome to pay a visit this website and reading the views of all colleagues about this post, while I am also zealous of getting experience.
How do you grow? دوشنبه 1396/05/9 13:24
I really love your blog.. Great colors & theme.
Did you develop this site yourself? Please reply back as I'm looking to create my own blog and would
love to learn where you got this from or exactly
what the theme is called. Cheers!
How much does it cost to lengthen your legs? دوشنبه 1396/05/9 13:20
Hey there would you mind sharing which blog platform you're working with?
I'm going to start my own blog soon but I'm having a
tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!
What is leg length discrepancy? دوشنبه 1396/05/9 13:18
Thanks very nice blog!
How do I stretch my Achilles tendon? دوشنبه 1396/05/9 13:13
Somebody necessarily assist to make critically articles
I would state. This is the first time I frequented your web page and to this point?
I surprised with the analysis you made to make this
particular publish amazing. Fantastic job!
What do eccentric heel drops do? دوشنبه 1396/05/9 13:13
I love reading an article that will make men and women think.
Also, thanks for allowing me to comment!
April جمعه 1396/04/16 19:49
What you published made a lot of sense. However, what
about this? suppose you were to create a killer title?
I ain't saying your content is not good., but suppose you added a headline that
makes people want more? I mean دانـسـتـنـیـهـای عـلـمـی
♣ - دانــســتــنــنــی هــای عــلــمــی
is a little plain. You should peek at Yahoo's home page
and note how they write article titles to grab viewers interested.
You might add a video or a pic or two to grab people interested
about everything've got to say. Just my opinion, it
might bring your website a little livelier.
std clinics near me یکشنبه 1396/04/4 23:20
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی
دلنشین اصل آیا نه نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من
مؤمن اما تنها برای کوتاه در حالی که.
من این مشکل خود را با جهش در منطق
و شما خواهد را خوب به پر همه کسانی شکاف.
اگر شما که می توانید انجام من خواهد بدون شک
تا پایان مجذوب.
std clinic near me پنجشنبه 1396/03/25 19:09
قلب از خود نوشتن در حالی که
ظاهر شدن مناسب ابتدا آیا نه حل و فصل خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع قادر به من
مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که
کوتاه. من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما ممکن
است را خوب به پر همه کسانی شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من می بدون شک
تا پایان در گم.
Dorris دوشنبه 1396/02/25 20:55
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! However, how
can we communicate?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30